Kdo chce světu ukázat své hezké zuby, musí se o ně odmalička starat. Přestože neustále slyšíme,
jak máme pečovat o svůj chrup, pořád ještě je co se učit. Zdravý úsměv není totiž zadarmo, ale
vyžaduje pravidelnou důslednou péči.
Obtížnost: Jednoduchý
Návod
- Zuby si čistěte nejen ráno a večer, ale také v poledne a po každém jídle. Pokud však stíháte zuby čistit pouze po snídani a před uložením se ke spánku, nemusíte mít ještě špatné svědomí.
- Důležité je, čistit si chrup správně- což znamená- zevnitř i zvenku, vždy směrem od dásně k zubu. Zjednodušeně- od červeného k bílému. Žvýkací plochy se čistí drobnými krouživými pohyby.
- Doba čištění by měla být minimálně tři minuty.
- Zubní kartáčky by měly mít krátkou hlavičku a malou rovnou plochu se štětinkami. Díky tomu dosáhnou i na obtížně přístupná místa. Střední tvrdost kartáčku je ideální, příliš tvrdé kartáčky způsobují drobná poranění na dásních a odhalují krčky zubů. Elektrické kartáčky čistí lépe než ruční a srovnávají chyby způsobené špatnou technikou čištění.
- Důležité je kartáček po každém čištění důkladně umýt pod tekoucí vodou a odstranit z něj zbytky nečistot.
- Kartáčky uchovávejte postavené v kelímku štětinkami nahoru.
- Dobrá zubní pasta by měla obsahovat následující látky:
- Fluoridy- zpevňují zubní sklovinu, díky čemuž jsou zuby odolnější vůči působení kyselin. Pozor na zubní pasty, které se chlubí přívlastkem „bělící“. Ty totiž působí silně abrazivně a obrušují zubní sklovinu. Často také obsahují kyseliny, které mohou mít časem negativní účinky. Chlorhexidin a aminofluorid- zlepšují mineralizaci zubů a zmenšují množství bakterií, které zuby poškozují.
- Tensidy- tvoří pěnu a starají se o to, aby látky obsažené v pastě byly rovnoměrně rozmístěny. Díky tomu je lépe odstraněn zubní povlak.
- Zubní nit by měla být nepostradatelným pomocníkem každodenní péče o zuby. Čistí totiž obtížně přístupné mezizubní prostory. Dobrá zubní nit by měla být napuštěná fluoridem. Povoskovaná zubní nit se doporučuje pouze u velmi úzkých mezizubních prostor, jinak není nutností.
- Ústní vody a spreje mohou pomoci odstranit zubní plak a ulevit při krvácení či zánětu dásní, zejména pokud jsou v nich obsaženy účinné látky jako aminfluoridy, chloridy cínu apod. Ústní vody jsou velmi koncentrovaným roztokem, který se stará zejména o svěží dech, nemají ale příliš velký vliv na prevenci zubního kazu nebo na čištění zubů.
- Žvýkačky, zejména ty bez cukru, mohou být používány jako dodatečné opatření proti zubnímu kazu, jsou vhodné především po jídle. Podporují tvorbu slin a tím pomáhají snižovat množství bakterií, neutralizují žaludeční kyseliny a zubní sklovina je tak mineralizována.
- Čištění jazyka je často opomíjeno. Přesto je povrch jazyka, zejména jeho zadní část, která nemá žádný přímý kontakt s patrem, ideální základnou pro zachycení zbytků stravy a množení bakterií, které bývají nejčastější příčinou nepříjemného zápachu z úst. K odstranění povlaku na jazyku slouží speciální škrabky nebo kartáčky, které dosáhnou i na zadní část jazyka a lehkým tlakem čistí jazyk směrem odzadu dopředu.
- Péče o zuby by měla začít pokud možno co nejdříve. Miminkům začínají růst zoubky zhruba od šesti měsíců. Již od prvního zoubku by měli rodiče důsledně pečovat o zdravé zoubky miminka tak, že je očistí jemným kapesníčkem. První zubní kartáček by měl být velmi jemný. Ve třech letech by se děti měly poprvé pokusit, vyčistit si zoubky samy. Rodiče jim ukážou, jak na to.
- Pro péči o dětské zoubky by měly být používány dětské zubní pasty, které mají příjemnou chuť a jsou šetrné k ústní dutině. Přestože mléčné zuby jednou vypadnou, neměla by se péče o ně zanedbávat. Mléčné zuby totiž vytváří základnu pro zdravý úsměv až do vysokého věku.